Железнице Србије ад

Железничко здравство

 

После осам месеци медицинари Завода коначно на својим редовним пословима

26.5.2021.

Највећа привремена ковид болница „Арена“ затворена је 21. маја, а медицинари из Завода и других домова здравља, који су били ангажовани у њој вратили су се после осам месеци својим редовним пословима.

-Веома сам поносна на особље нашег Завода које је месецима радило са ковид пацијентима. Сви који су радили у „Арени“ несебично су дали свој допринос својом професионалношћу и људским односом према сваком пацијенту, каже главна сестра Завода, Јасмина Зарић. Према њеним речима, кроз привремену ковид болницу „Београдска арена“ за осам месеци прошло је око 5.000 пацијената који су успешно излечени и пуштени својим кућама. Опширније...

Завод одликован Плакетом Министарства одбране за допринос у борби против короне

26.4.2021.

Потпредседник Владе и министар одбране Небојша Стефановић уручио је 23. априла, поводом Дана Војске Србије, војне спомен медаље припадницима Управе за војно здравство Министарства одбране, као и плакете и захвалнице њиховим сарадницима из цивилних установа, за ангажовање на спречавању ширења пандемије корона вируса.

Плакета Министарства одбране уручена је директору Завода за здравствену заштиту радника “Железнице Србије” примаријусу др Владу Батножићу, за несебичан рад и борбу против корона вируса. Опширније…

 

 

 

Годину дана у „црвеној зони“

16.3.2021.

Када је 28. фебруара прошле године оформљен Кризни штаб у Заводу за здравствену заштиту радника “Железнице Србије”, нико није ни слутио да ће пандемија корона вируса да потраје безмало годину дана, а сва је прилика да ће се борба са овом опаком заразном болести наставити још дуго. Опширније…

Лекари и медицинско особље Завода уз тешке пацијенте у Арени

15.3.2021.

У привременој ковид болници у Арени ангажовано је око 80  здравствених радника из Завода за здравствену заштиту радника „Железница Србије“, истакао је  прим.др Владо Батножић, коориднатор привремене болнице у београдској Арени и директор Завода за здравствену заштиту радника „Железница Србије“. Они су ангажовани ради збрињавања све већег броја новозаражених пацијената. Опширније…

Министар Момировић посетио Завод за здравствену заштиту радника „Железнице Србије“

17.12.2020.

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Томислав Момировић са сарадницима посетио је данас Завод за здравствену заштиту радника „Железнице Србије“, где су га сачекали в. д. генералног директора „Железница Србије“ Горан Аџић и директор Завода примаријус др Владо Батножић. Oпширније…

 

Половина медицинског особља Завода ангажовано у привременим ковид болницама

15.12.2020.

„Током протеклих дана, у време најжешћег удара вируса корона, у Београду је дневно, у просеку, у амбуланти Завода за здравствену заштиту радника „Железнице Србије“ прегледано око 140 пацијената, а у амбулантама у Новом Саду и Нишу око 80“, изјавио је начелник специјалистичких служби  Завода прим. др Љубомир Игњатовић. Опширније…

 

Данас почиње вакцинација против сезонског грипа

1.10.2020.

Завод за здравствену заштиту радника „Железница Србије“ од данас, 1. октобра почиње са вакцинацијом пацијената против сезонског грипа. Ова здравствена установа  обезбедила је  око 4.500 доза вакцине, која ће за све пацијенте бити бесплатна.

-Епидемиолошка ситуација у нашој земљи је добра и стабилна, па одлазак у здравствене установе не представља ризик по пацијенте који би да се вакцинишу. Управо из тог разлога, а у циљу добијања најефикаснијег и најделотворнијег имунитета стеченог вакцином, препоручује се имунизација – истиче др Љубомир Игњатовић,  начелник ОРЛ одељења и специјалистичких служби.

Према његовим речима вакцинација спречава тешке форме болести, њом се редукује пренос и ширење грипа и наводи да је епидемија током предстојећих хладних дана очекивана.

-Особа која жели да се вакцинише треба да се обрати свом изабраном лекару. Предуслов за добијање вакцине је да пацијент  није већ оболео од грипа и да је потпуно здрав, објашњава др Игњатовић.

Из Завода позивају становништво да се вакцинише, а посебно оне пацијенте који припадају високо ризичним групама.

-Сезонска четворовалентна вакцина препоручује се особама с хроничним поремећајима плућног и кардиоваскуларног система, као и метаболичким поремећајима (укључујући пре свега шећерну болест), поремећајима рада бубрега,  малигним обољењима и особама са ослабљеним имунитетом.

Право на бесплатну вакцину против грипа имају сви запослени и смештени у геронтолошким центрима и установама социјалне заштите, као и запослени и смештени у установама које обављају здравствену делатност.

 

У „Штарк арени“ поново ангажовани лекари и медицинско особље Завода на збрињавању оболелих од COVID-a

16.7.2020

-Знатан број лекара и медицинског особља из Завода за здравствену заштиту радника “Железнице Србије” од 6. јула поново је ангажован у “Штарк арени” –  новој, највећој ковид болници у Београду. У овој  привременој болници тренутно се налази више од 300 пацијената средње тешког стања из целе Србије, о којима брине око 100 здравствених радника и то 40 лекара и 60 медицинских сестара. Заједно са Војском Србије, медицинари Завода укључени су у збрињавање пацијената  оболелих од корона вируса, истакао је директор Завода за здравствену заштиту радника „Железнице Србије“ прим. др Владо Батножић. Oпширније…

 

Награђен Завод за здравствену заштиту радника “Железнице Србије“

12.6.2020.

Запослени у Заводу за здравствену заштиту радника „Железнице Србије“, предвођени директором прим. др Владом Батножићем, примили су 11. јуна захвалницу поводом затварања привремене ковид болнице на Београдском сајму од министра одбране Републике Србије Александра Вулина.

Пуних седамдесет дана, 198 лекара и медицинског особља из Завода, као и медицински радници других здравствених установа,  бринуло је о здрављу око 1.300 пацијената највеће привремене болнице овога типа на Балкану. Oпширније…

 

Лекари и медицинско особље Завода, њих 198, било ангажовано на збрињавању пацијената од COVIDA 19

9.6.2020.

Медицинско особље Завода за здравствену заштиту радника “Железнице Србије”, заједно са припадницимa Министарства одбране и Војске Србије, од 29. марта до 4. јуна, било је ангажовано у првој привременој болници на Београдском сајму на збрињавању лакше оболелих пацијената од вируса корона.

Примаријус др Душан Митровић, специјалиста социјалне медицине из Завода, од првог дана координирао је рад свих који су били ангажовани у привременој болници на Сајму.

“Рад у оваквим околностима, под пуном заштитном медицинском опремом, уз велики опрез и присебност веома је захтеван, у исто време и стресан, нарочито када се код неког од пацијената јави погоршање, па је потребно правовремено и адекватно реаговати”, каже доктор Митровић. Опширније...

 

Од данас и у Заводу за здравствену заштиту радника „Железнице Србије“ тестирање на антитела

1.6.2020

Грађанима Србије је омогућено да од 1. јуна, на лични захтев, ураде тест и открију да ли имају антитела на корона вирус. Tестирањe на Sars-Cov-2 (квалитативни тест) од данас ће се радити и у Заводу за заштиту здравља радника “Железнице Србије“.

– Заинтересовани грађани овај тест на антитела у Заводу могу да ураде сваког радног дана од 10 до 12 часова. Овај термин смо одредили ради лакшег функционисања лабораторије, али и због безбедности свих наших пацијената, рекао је прим. др Владо Батножић, директор Завода за заштиту здравља радника „Железнице Србије“. Опширније…

 

Светска Здравствена Организација препоручује да здраве особе  треба да носе маску: Правилно коришћење заштитне маске током епидемије

11.5.2020.

Попуштање мера током пандемије корона вируса са собом носи и велику одговорност сваког појединца. Лекари апелују на становништво да се придржавају правила која подразумевају социјално дистанцирање, често прање руку као и обавезно ношење заштитене опреме (маске и рукавице).

Светска Здравствена Организација (СЗО) препоручује да здраве особе  треба да носе маску, ако се налазе на местима где има много људи и ако имају близак контакт (мање од једног метра) са другим људима, нарочито у затвореним просторима. Такође, здрави људи треба да носе маску ако воде бригу о особи за коју се сумња да има корона вирус или неку другу респираторну инфекцију.

Маска се обавезно носи ако кашљете или кијате. Веома је ефикасна ако се користи у комбинацији са честим прањем руку и утрљавањем средстава за дезинфекцију руку на бази алкохола.

Правилно стављање, ношење и скидање маске су од велике важности у време епидемије вируса. Неправилно ношење маске смањује њену ефикасност, а неправилно стављање и скидање могу претворити маску у извор заразе. Између осталог, заштитне маске су ту да нам помогну да развијемо навику држања руку подаље од лица и очију. Правилна употреба маске углавном захтева мало вежбе.

Пре него што се почне са стављањем маске, важно је опрати руке сапуном (20 секунди или дуже) или дезинфекционим средством. На чисте и осушене руке навуку се нови пар хирушких рукавица. Маска мора бити стерилна пре стављања. Део маске који је у боји треба да буде споља, а бели изнутра. Заштитна маска се ставља тако што се горња трака маске веже / превуче преко темена, а доња трака испод ушију. Одређене маске су прављене тако да се могу навући на уши без везивања. Оно што је битно јесте да је горња страна она страна на којој се налази ојачање,након стављања маске притисне се тако да се што боље обликује према  носу и облику лица. Доњи део маске се навлачи испод браде.

Током ношења маске од суштинске важности не додиривати је рукама. Уколико маску додирујемо контаминираним рукама, вирус ће са руку прећи на маску и самим тим  можемо се заразити. Маска у сваком моменту мора покривати и уста и нос како би била ефикасна и смањила ризик од заразе. Веома је важно избегавање непотребно додиривање и намештање маске. Уколико маску одвежемо и пустимо да виси, а затим вратимо на лице, маска више није стерилна. Не треба носити исту маску више пута. Уколико је маска влажна, неопходно је треба заменити чистом, сувом.

Као што је важно правилно стављање и коришћење заштитне маске, тако је битно и њено скидање тј. одлагање.  Пре него што додирнете маску, скините рукавице и оперите / дезинфикујте руке још једном, за случај да су се рукавице приликом коришћења оштетиле. Када се уверите да су вам руке чисте, у случају да је маска на ластиш, користећи обе руке, ухватите доњу траку и пребаците је напред преко главе. Скините маску пребацивањем горње траке преко главе, а затим маску баците у канту за отпад која се затвара. Уколико се маска држи на ушима, ухватите је за узице, пажљиво скините и баците. За сваки случај, обавезно оперите руке још једном након баратања ношеном маском.

 

Тест (онлајн) самопроцене на корона вирус на сајту Министарства здравствља: Без гужве и чекања

1.4.2020.

*Налази пацијената се у року од 24 сата аутоматски шаљу на радне листе лекарима у COVID-19 амбулантама

 У Србији од 1. априла ради онлајн тест самопроцене на COVID-19. Систем функционише на бази једноставног логовања путем личног броја здравственог осигураника и броја здравствене картице.

Овакав вид теста самопроцене, намењен је за грађане који сумњају да су заражени Kовидом 19, а направљен је са циљем да се смање гужве и чекања код доктора као и да се убрза процес лечења.

Налази пацијената се у року од 24 сата аутоматски шаљу на радне листе лекарима у COVID-19 амбулантама, који су формирани при домовима здравља.

Портал eZdravlje, између осталог, омогућава да попуните самопроцену, на инфекцију вирусом COVID-19, чиме ћете фактички добити смернице о даљем поступању. Такође, омогућена је и директна електронска комуникација са Респираторним амбулантама из система надзора где се могу постављати питања у вези са овим вирусом.

Да би се приступило функцијама портала потребна је пријава и регистрација коју је могуће обавити на три начина.

Први је пријава преко података са картице здравственог осигурања који омогућава приступ ограниченим функцијама портала eZdravlje, везане искључиво за COVID-19 самопроцене и комуникације са Респираторним амбулантама.

Други је регистрација налога и пријава преко портала eZdravlje – одабиром опције „Отвори налог“. На тај начин можете креирати профил и пријавити се са својим подацима, чиме је омогућен приступ свим функцијама портала.

Трећи је пријава преко eID.gov.rs, јединственог државног система за аутентификацију (процес утврђивања идентитета) грађана у свим системима еУправе, где други и трећи степен аутентификације омогућавају приступ свим функцијама портала.

Линк за логовање и пристп упитнику је: https://www.ezdravlje.gov.rs/landing/

 

Како разликовати Kовид 19 и алергије

 30.3. 2020.

Иако са почетком пролећа и топлијим временом сезона прехладе и грипа углавном јењава, за различите алергије важе нека друга правила. Мада је јавност већ добро упозната са симптомима Цовид- 19, још увек је исте тешко разликовати од симптома алергије. О разликама између поменутих вирусних инфекција опширније у тексту који следи.

Алергија

 Цурење из носа и очију које сврбе су симптоми који се најчешће јављају у пролеће. Због повећане концентрације полена, код особа које су склоне алергијама, у организму се покреће јак одговор имунитета – дизајниран да се бори и очисти организам. Иако је кијање једно од обележја алергије, не значи да не може да се развије и кашаљ, због слузи која се сакупља у синусима и која се затим слива низ грло. Сви ти симптоми често су праћени црвенилом, сврабом и натеченим очима.Осип на кожи се често може појавити код неких особа. Главни симптоми алергије су : цурење из носа, црвенило и свраб очију, кијање и кашаљ.

Како је један од пратећих симптома свраб очију, неопходно је смањити њихово додиривање и трљање рукама. Корона вирус се може пренети управо тим путем. Зато прање руку мора бити често, а потребно је избегавање додиривања лица, нарочито очију, носа и уста.

Корона вирус

 Највећи број људи којима је дијагностикован корона вирус (COVID-19) пријавило је као први од симптома повишену телесну температуру. Температура је водећи симптом када говоримо о коронавирусу.Уколико имате алергију, не бисте требали да имате и температуру. Уколико се она и јави, значи да постоји неки други проблем који морате да проверите код вашег лекара. Мали проценат људи који су имали вирус развио је и симптоме као што су мучнина или пролив, симптоме који не долазе увек код грипа, поготово не код одраслих. Још један битан симптом код коронавируса, који се не јавља код других болести, јесте недостатак даха. Водећи симптоми који указују на корона вирус:  температура, сув кашаљ, недостатак ваздуха и умор.  Ту су, такође, и главобоља, бол у мишићима, губитак апетита и дијареја.

Уколико сумњате да имате корона вирус (COVID-19) најбоље би било да позовете лекара и посаветујете се о даљим корацима.

 

Завод за здравствену заштиту радника „Железнице Србије“ увео три дежурне телефонске линије за пацијенте

24.03.2020.

Због проглашене пандемије вируса корона Завод за здравствену заштиту радника “Железница Србије” отворио је три дежурне телефонске линије које су на располагању пацијентима који сумњају да су оболели од ове болести, али и осталима који имају потребу да се посаветују са лекарима.

„Свакодневно, на броју 011/2686-155, локал 104, дежура лекар опште медицине задужен за консултације са пацјентима, током 24 сата на броју 064/860-77-97 на располагању су лекари из амбуланте „Београд центар“, а за становнике градске општине Савски венац резервисан је број 064/860-77-98“, рекао је др Љубомир Игњатовић, један од чланова Кризног штаба Завода. Он је позвао све пацијенте да користе телефоне за консултације са лекарима који ће им помоћи око избора терапије или упутити коме да се јаве уколико сумњају да су били у контакту са оболелим од корона вируса, или имају повишену температуру, кашаљ или сличне тегобе. Опширније…

Информативни лист „Пруга“