Железнице Србије ад

Студенти у посети Железничком музеју

 

 

Студенти прве године Академије техничко-уметничких струковних студија Београд, Одсека Високе железничке школе, са предавачем др Маријом Вукшић Поповић, посетили су Железнички музеј и том приликом погледали изложбу о историјату и развоју српских железница. Ивана Радојевић Бошковић, кустос, и један од аутора изложбе, упознала је студенте са најважнијим моментима у историји развоја српских железница.

Била је ово прилика да студенти погледају и сталну поставку у Железничком музеју и добију све неопходне информације о железници које ће им бити корисне током студирања.

Изложба „140 година српских железница“ (1884–2024), аутора Иване Радојевић Бошковић и Страхиње Вуковића, на основу расположивих оригиналних фотографија и докумената указује на догађаје који су били од кључног значаја за историју железнице у Србији, од њеног настанка 1884. године, до данашњих дана.

Фотографије и предмети представљени на изложби груписани су у седам тематских целина: Почетак железничког саобраћаја у Краљевини Србији; Српске железнице током балканских ратова; Први светски рат и улога српских железничара; Обнова и изградња српских железница након Првог светског рата; Железнице у Србији током Другог светског рата; Обнова и развој српских железница после Другог светског рата; Железнице у другој половини 20. и почетком 21. века.

   

„Циљ изложбе био је да се преко бројних сачуваних предмета прикажу, осим кључних догађаја, и поједини сегменти из професионалног живота железничара“, каже Ивана Радојевић Бошковић, кустос, истичући да су током своје историје дуге сто четрдесет година, српске железнице биле много пута рушене и обнављане. Са својим народом заједно су преживљавале ратне страхоте, али су имале и важну улогу у превозу становништва, рањеника, хране, лекова, оружја.

Калеидоскопом сачињеним од фотографија, докумената, предмета из Фонда Железничког музеја приказани су неки од најважнијих сегмената у развоју једног саобраћајног система и његовој трансформацији од „гвозденог пута“ у „брзе пруге“.

     

Прича о историји српских железница је вишеслојна и вишезначна и може се посматрати из бројних перспектива. Историјски приступ заснован на хронолошком приказу био је погодан да се у светлу политичких, економских и привредних збивања укаже на изградњу пруге и све (не)прилике које су је пратиле.

Изложбу су припремили Медија центар „Железнице Србије“ ад и Железнички музеј.

Информативни лист „Пруга“