Одсек Високе железничке школе Академиjе техничко-уметничких струковних студија и Железничка техничка школа у Београду организовали су, 5. децембра, први Сајам запошљавања и стручних пракси у железничком сектору и сродним делатностима.
„Кроз овај пројекат обједињене су визије и мисије наших организација, а то је повезивање младих људи који су стекли образовање у области железничког сектора са послодавцима из истог сектора. У троуглу који чине са једне стране ђаци и студенти, са друге стране послодавци и са треће образовне институције средњег и високог образовања, потребно је ојачати постојећу сарадњу и развити нову, засновану на међусобном поверењу и поштовању“, рекла је проф. др Сандра Касалица, руководилац Одсека, и захвалила се компанијама које су препознале значај овог Сајма, као и средњим школама и високошколским установама које су се одазвале позиву и дошле да заједно са својим ђацима и студентима.
Први сајам запошљавања и стручних пракси у железничком сектору и сродним делатностима одржан је са циљем да се млади који су стекли образовање или га још стичу у области железничког сектора повежу са послодавцима из поменутог сектора као би могли да остваре сарадњу најпре у смислу стручне праксе и професионалног усавршавања, а потом и запослења.
На Сајму запошљавања и стручних пракси у железничком сектору и сродним делатностима, ученицима и студентима представиле су се фирме: „Железнице Србије“ ад, „Србија Карго“ „Србијавоз“, „Милшпед“, „Комбиновани превоз“, „Желвоз“, „Rail Transport Logistic“, “Гоша“, „ZGOP“, „Интер механика“, затим „Elixir Grup“, „Standard logistic“, „Nelt“ и „Институт Михајло Пупин“. Компаније „Милшпед“ и „Комбиновани превоз“ одржале су презентације и представиле свој рад. Била је ово добра прилика и за послодавце да пронађу и потенцијалне кандидате за посао из ове ускостручне области.
Велику пажњу посетилаца Сајма привукла је изложба „Железничко школство кроз време“ Железничког музеја као музеја у саставу привредног друштва „Железнице Србије“ ад, која је била постављена у холу. Ђаци су изразили и велику заинтересованост да посете Железнички музеј и погледају сталну поставку и изложбу „140 година српских железница“.
Поред ђака и студената који су показали велико интересовање за стицање нових знања и организовање стручних пракси, Сајам су посетили и студенти Саобраћајног факултета са шефом Здружене катедра за управљање на железници, вучу и возна средства, представници Катедре за шинска возила Машинског факултета и студенти из других одсека Академија техничко-уметничких струковних студија Београд. Сајам су посетили и ђаци Саобраћајне школе „Пинки” Нови Сад. Током трајања Сајма, ученици су имали прилику да разговарају са послодавцима из железничког сектора и сагледају могућности за оставрење стручне праксе или првог запослења. Уједно, организовањем Сајма још једном је промовисана идеја дуалног образовања и студија у Железничкој техничкој школи и на АТУСС Одсек Висока железничка школа.
Према речима организатора Сајма, овогодишњи, први Сајам запошљавања и стручних пракси у железничком сектору и сродним делатностима оправдао је очекивања, а идеја за наредни већ има на претек.