Железнице Србије ад

На Мокрој Гори обележен значајан железнички јубилеј – Сто година „Шарганске осмице“

 

 

Једна од најлепших туристичких атракција на нашим просторима-чувена „Шарганска осмица“ уписала је век постојања. Oвај значајан железнички јубилеј обележен је на Мокрој Гори 25. јануара, на дан када је пре једног века свечано пуштена у саобраћај железничка траса од Ужица до Вишеграда. Прослави јубилеја присуствовали су железничари из Србије и Републике Српске као и многобројни гости и туристи.

“Шарганска осмица“ је прави туристички бисер и изузетан туристички репрезент у понуди овог прелепог и живописног краја, једном речју понос Србије. Ово је била жила куцавица не само овог, већ и осталих крајева куда је она пролазила. На њој су највише саобраћале парне локомотиве које су до пре неколико десетина година саобраћале по овој, данас туристичкој прузи,“ рекао је Иван Булајић в.д. генералног директора привредног друштва „Србијавоз“ на свечаности обележавања јубилеја.

   

Говорећи о изградњи пруге Булајић је подсетио, да су многе генерације железничара радиле су на овој веома тешкој и захтевној траси пруге, која је некада повезивала Београд са Јадранским морем.

„Пружна траса је јединствена у Европи и у свету по томе што је изграђена у облику броја осам сплетом 22 тунела, десетак мостова и вијадуката, чиме је на јединствени начин савладана висинска разлика од преко 300 метара. Пруга је започета 1916. године, када је саграђено првих 9 километара. Током градње било је много проблема тако да је пруга завршена тек 1925. године“, рекао је Булајић.

Он је најавио да ће ове године, на трасу популарног „Ћире“,поново бити враћена парна локомотива која ће вијугати по Шаргану.

„Парна локомотива која је саобраћала овом пругом је тренутно на ремонту и у јуну очекујемо њен повратак и укључење у саобраћај. То је најаутентичнији вид вуче из времена када је ова пруга отворена, а карактеришу је бели дим и надалеко чувени писак локомотиве. Са колегама из Републике Српске наредних месеци радићемо на обезбеђењу и сигурносних услова пруге од Мокре Горе преко Вардишта и Добруна до Вишеграда како би се гостима понудио и тај туристички садржај. Надам се да ће ускоро и тај део пруге бити оспособљен и да ће се тиме дати додатни допринос промоцији  пруге и туризму овог региона,“,  најавио је Булајић.

  

„Век постојања Шарганске осмице изузетно је важан за Мокру Гору као туристичку дестинацију, али и целу Србију“,  истакао је Жељко Шпијуновић, шеф Службе за превоз путника Ужице  у оквиру које су и музејско-туристички возови на Шарганској осмици.

Он је подсетио да је пруга повезивала источну Босну и западну Србију, односно Београд и Сарајево са Јадранским морем, све до њеног укидања 1974. године. У том периоду железнички саобраћај унапредио је живот становништва овог краја када је реч о транспорту робе, експлоатацији шумске грађе са Таре и транспорту жита.

Преко милион и по превезених путника и посетилаца прошло је овом пругом од њене обнове, која је била 2003. године, па све до данас. Радује и чињеница да се тај број увећава из године у годину и да ће тај тренд сигурно бити и даље у порасту.

У периоду од марта до новембра, као и током новогодишњих и божићних празника туристички воз „Носталгија“ превози госте трасом пруге дужине 16 километара и то од станице Мокра Гора преко Јатара до Шарган Витаса.

Шарганском осмицом је 2024. године превезено близу 90.000 туриста и љубитеља железнице. Поред путника из Србије, велики број их је био и из иностранства. Међу бројним страним путницима највише их је било из региона, затим из Немачке, Аустрије, Словеније, Велике Британије, као и из Кине, Русије, Јужне Кореје, Јапана, Индије и скандинавских земаља. Највернији поштоваоци и заљубљеници ове пруге су свакако љубитељи железнице који у мањим или већим групама долазе практично из свих земаља света.

  

Награђени

Поводом првог века Шарганске осмице на малој свечаности додељена су и признања људима који су дали изузетан допринос обнови, развоју и унапређењу ове пруге. Признање је додељено Радовану Глибетићу, железничару, Мокрогорцу и главном иницијатору обнове пруге. Он је имао храброст и визију да, заједно са његовим Мокрогорцима, крене у овај подухват и успешно га реализује.

„Требало је да прође четврт века да би се обистинило чувено пророчанство Митра Тарабића. Првог септембра 2003. године је обновљена траса у дужини од око 15,5 километара захваљујући групи Мокрогораца и железничких љубитеља и ентузијаста који су покренули иницијативу за обнову. Тадашњи ЖТП Београд је препознао визију ове иницијативе и у великој мери је помогао да се она и оствари. Огроман труд и рад је био потребан да се све ово рашчисти, уреди и подигне, јер је све било потпуно девастирано. Ово је само доказ да се овакве иницијативе и жеље могу реализовати, када постоји добра воља и слога међу људима,“  истакао је Радован Глибетић приликом  доделе признања.

Међу награђенима је био и Драган Вукомановић, машиновођа „Србијавоза“, који на железници ради пуне 34 године, а на овој прузи већ 20 година. Њему је, поводом овог значајног јубилеја, директор Булајић уручио железнички џепни сат.

Информативни лист „Пруга“